BDO opłaty roczne – płatne do 29 lutego
6 lutego, 2024IPO na giełdzie w Hong Kongu – ECO LEGAL polskim doradcą prawnym
20 marca, 2024Jeżeli planują Państwo przewozić odpady poza Polskę konieczne jest złożenie uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody w następujących przypadkach:
- odpadów z listy bursztynowej przeznaczonych do odzysku,
- odpadów niesklasyfikowanych w żadnym z załączników do rozporządzenia nr 1013/2006 i mieszanin odpadów (wyjątek mieszaniny z załącznika IIIA),
- odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia (wszystkie odpady bez względu na to, czy znajdują się wykazie zielonym czy bursztynowym).
Poniżej lista dokumentów i czynności niezbędnych do wykonania przed złożeniem zgłoszenia do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ):
- Poprawnie wypełniony oraz podpisany dokument zgłoszenia i dokument przesyłania na wzorze określonym w załącznikach IA oraz IB do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 wraz z numerem nadanym przez właściwy organ kraju wysyłki odpadów.
- Umowa pomiędzy zgłaszającym a odbiorcą, w sprawie odzysku lub unieszkodliwienia odpadów, która została zawarta i obowiązuje w momencie zgłoszenia, zgodnie z wymogami art. 4 akapit drugi pkt 4 i art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1013/2006.
- Kopia zezwolenia na wytwarzanie lub zbieranie odpadów wydana dla zgłaszającego oraz kopia zezwolenia na przetwarzanie odpadów wydana dla prowadzącego instalację odzysku/unieszkodliwiania odpadów.
- Opis procesu wytwarzania odpadów.
- Opis procesu przetwarzania odpadów w instalacji odbiorcy.
- Ogólna charakterystyka odpadów oraz analiza chemiczna ich składu.
- Informacje dotyczące szacunkowej ilości części nieodzyskiwalnej, która powstanie w wyniku przetwarzania odpadów oraz planowanej metody jej zagospodarowania.
- Gwarancja finansowa lub równoważne ubezpieczenie zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1013/2006.
- Informacje dotyczące sposobu obliczenia gwarancji finansowej lub równoważnego ubezpieczenia w tym kopia umowy potwierdzającej koszt zagospodarowania odpadów w instalacji odbiorcy (dotyczy wywozu).
- Trasa regularna i trasa alternatywna przewozu odpadów. Wskazanie miejsc wjazdu/wyjazdu na terytorium Polski, a w przypadku przeładunku w trakcie transportu, miejsc gdzie nastąpi przekazanie odpadów. Przy transporcie drogowym wskazanie numerów dróg, którymi będzie realizowany transport na terenie Polski.
- Numery rejestrowe BDO wskazanych przewoźników
- Kopia aktualnej polisy ubezpieczeniowej przewoźnika odpadów od odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim (lub oświadczenie).
- Informacje o kosztach transportu odpadów od wytwórcy do instalacji
odzysku/unieszkodliwiania. - Informacje dotyczące środków podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa
transportu wraz z opisem sposobu pakowania odpadów. - Opłata za wydanie zezwolenia na obrót odpadami z zagranicą, obejmujący jednokrotne i wielokrotne przemieszczanie odpadów
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w przygotowaniu dokumentów ECO LEGAL w sposób kompleksowy zapewni Państwu asystę prawną w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów.
Justyna Zyga, radca prawny, j.zyga@ecolegal.pl