Odpady budowlane 2025 – Stanowisko Ministra Klimatu i Środowiska 

Odpady budowlane i rozbiórkowe od 1 stycznia 2025 – nowelizacja ustawy
11 grudnia, 2024
Raport NIK dot. gospodarowania odpadami – poziomy recyklingu odpadów komunalnych są nieosiągalne
27 marca, 2025

Poniżej interpretacja Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 04.02.2025 dotycząca  zagadnień wynikających z ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (DGO-WO.450.84.2024.ML,  3547554.14050785.11540247)

 

„W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że znowelizowane przepisy dotyczące obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych art. 101a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach nie zmieniają frakcji odpadów, które powinna obejmować ich segregacja, w dalszym ciągu są to: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips i odpady mineralne, w tym beton, cegły, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

Ponadto należy zaznaczyć, że w przypadku gdy istnieje możliwość wysortowania z materiałów powstających na budowie lub podczas remontu (o ile takie materiały powstają), należy wydzielić co najmniej strumienie odpadów wskazane w tym przepisie.

Odnosząc się do kwestii klasyfikacji należy przytoczyć ogólne zasady określone w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów3. Zgodnie z ww. rozporządzeniem, odpady należy klasyfikować ze względu na źródło ich powstania. Ponadto przy odpowiednim sklasyfikowaniu odpadów na względzie należy mieć również ich skład i charakter, w tym możliwość wystąpienia potencjalnych zanieczyszczeń. Zatem można stwierdzić, że większość wskazanych w art. 101a ustawy o odpadach frakcji odpadów budowlanych i rozbiórkowych znajduje swoje odzwierciedlenie w grupie 17 tj. odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych), na przykład najbardziej odpowiednim kodem odpadów dla wyselekcjonowanego niezanieczyszczonego betonu wydaje się być kod 17 01 01 tj. odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, dla niezanieczyszczonego drewna kod 17 02 01 tj. drewno.

Natomiast nie można wykluczyć przypadków, gdy odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą mogły być przypisane do żadnej frakcji odpadów wskazanych w art. 101a ustawy o odpadach, gdyż mogą zawierać również frakcje zmieszane, zatem w określonych sytuacjach będzie mogło dojść do wytworzenia odpadów o kodzie 17 01 07 i 17 09 04.

Dodatkowo informuję, że w objaśnieniu nr 3 do ww. rozporządzenia wskazano szczegółowe zasady prawidłowego zaklasyfikowania odpadów do konkretnej grupy odpadów, wraz z przypisaniem odpowiedniego kodu odpadów.

Odnosząc się do kwestii przekazywania odpadów budowlanych i rozbiórkowych do unieszkodliwienia informuję, że w pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze art. 17 ustawy o odpadach określający hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Unieszkodliwianie odpadów jest najniżej w hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Segregacja odpadów budowlanych i rozbiórkowych zapewnia większą możliwość ich zagospodarowania zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami (np. zwiększa ich przydatność do recyklingu). Warto przytoczyć również art. 105 ust. 1 ustawy o odpadach, który ogólnie w odniesieniu do odpadów kierowanych do składowania wymaga, aby odpady te przed umieszczeniem na składowisku odpadów zostały poddane procesowi przekształcenia fizycznego, chemicznego, termicznego lub biologicznego, włącznie z segregacją, w celu ograniczenia zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi lub dla środowiska oraz ograniczenia ilości lub objętości składowanych odpadów, a także ułatwienia postępowania z nimi lub prowadzenia odzysku.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jeżeli po wysegregowaniu odpadów budowlanych i rozbiórkowych, pozostała frakcja resztkowa, której zagospodarowanie nie jest możliwe przy zastosowaniu sposobów postępowania z odpadami stojącymi wyżej w ww. hierarchii od unieszkodliwiania to może ona ostatecznie trafić na składowisko odpadów.

Natomiast w odniesieniu do kwestii „niemożności technologicznej” należy wskazać, że obowiązek wysegregowania obejmuje konieczność fizycznego rozdzielenia na frakcje powstałych materiałów, natomiast nie obejmuje konieczności ingerowania w strukturę przedmiotów stanowiących całość i tym samym nie obejmuje obowiązku podzielenia na części odpadów trwale ze sobą połączonych, wielomateriałowych itp. Ponadto należy zaznaczyć, że jeżeli wysegregowanie nie jest możliwe z przyczyn technologicznych lub brak wysegregowania pozwala na przygotowanie do ponownego użycia, recykling lub inny odzysk to w takim przypadku nie będzie konieczne ich wysegregowanie.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsze pismo nie stanowi wiążącej wykładni prawa i nie jest wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych.”

 

Co zrobić z odpadami budowlanymi w 2025 roku? Pytania prawne z zakresu odpadów budowlanych i rozbiórkowych mogą Państwo kierować na adres j.zyga@ecolegal.pl

 

Justyna Zyga

Radca prawny