Transgraniczne przemieszczanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektrycznego od 2025

Konferencja dot. odpadów rozbiórkowych 2025 z udziałem ECO LEGAL
12 kwietnia, 2025

Od 1 stycznia 2025 weszły w życie poprawki do załączników II, VIII i IX Konwencji Bazylejskiej w celu rozszerzenia kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów elektronicznych i objęcia wszystkich odpadów elektronicznych i elektrycznych procedurą uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody ( procedura PIC).

W załącznikach II, VIII i IX Konwencji wprowadzono następujące zmiany:

  • Załącznik II (odpady wymagające szczególnej uwagi: podlegające procedurze PIC): dodanie nowego kodu Y49 obejmującego wszystkie odpady elektroniczne, ich składniki i odpady z przetwarzania odpadów elektronicznych (np. frakcje z rozdrabniania), z wyjątkiem odpadów elektronicznych objętych kodem A1181 (w załączniku VIII);
  • Załącznik VIII (odpady uznawane za niebezpieczne: podlegające procedurze PIC): dodanie nowego kodu A1181 obejmującego niebezpieczne odpady elektroniczne, ich składniki i odpady z przetwarzania odpadów elektronicznych (np. frakcje z rozdrabniania) oraz usunięcie istniejącego kodu A1180;
  • Załącznik IX (odpady uznawane za inne niż niebezpieczne: nie podlegające procedurze PIC): usunięcie istniejących kodów dotyczących odpadów elektronicznych B1110 (odpady elektroniczne) i B4030 (aparaty fotograficzne jednorazowego użytku).

 

Kod Y49 obejmuje odpady pochodzące z przetwarzania odpadów elektrycznych i elektronicznych, ale nie będące ani komponentami, ani całym sprzętem. Jeżeli po przetworzeniu (np. w wyniku demontażu) powstałe odpady są objęte jednym z kodów z załącznika II, VII lub IX Konwencji, to nie uznaje się ich za odpady elektryczne i elektroniczne (Y49). Przykładami są odpady metalowe objęte wpisami A1010 lub B1010 lub odpady plastikowe objęte wpisami A3020, B3011 lub Y48.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów nasz zespół chętnie na nie odpowie.

Justyna Zyga

j.zyga@ecolegal.pl